?

Vstupní zařízení PC

Valid XHTML 1.0!

Myš

Myš je základním a nejjednodušším polohovacím zařízením. Dnes se využívá v téměř každém stolním počítači. Tuto popularitu získalo toto zařízení s nástupem operačního systému Windows pro PC a také tím, že byla standardním vybavením dodávaným k počítačům Apple.

Myš

Základní typy myší:

  1. Myš s jedním tlačítkem

    Se využívá pouze u počítačů Apple. Druhé tlačítko se nahrazuje speciálními klávesami.

  2. Dvoutlačítková myš

    Základní typ myši. Levé tlačítko pro kliknutí, pravé má speciální funkci.

  3. Třítlačítková myš

    Třetí tlačítko slouží k dalším speciálním akcím, např. posouvání dokumentu, ...

  4. Myš s kolečkem

    Tento typ myši má místo třetího tlačítka otočné kolečko. Jeho otáčení lze využít např. k posouvání dokumentu. Většinou lze tlačítko také stisknout jako třetí tlačítko.

    Myš s kolečkem (Microsoft)
  5. Další typy myší

    Většinou různé kombinace předcházejících možností. Takovéto myši mají např. více než tři tlačítka, mohou mít i dvě kolečka, atp.

    Multimediální myš

Rozdělení podle připojení:

  1. Sériové

    Využívá klasický 9pinový konektor počítače. K přenosu dat dochází sériově, což nevadí, protože nedochází k přenosu velkého objemu dat. Dnes se nové typy myší pro toto rozhraní již nevyrábějí.

  2. PS/2

    Stejný konektor jakým se připojuje klávesnice, nachází se u všech nových a i u některých starších počítačů. Většina dnes vyráběných myší se připojuje právě sem.

  3. USB

    Myš na sběrnici USB má několik výhod, z toho největší je asi jednoduchost připojení. Např. pokud máme USB klávesnici, pravděpodobně lze myš připojit přímo k ní. Nevýhodou může být, že myš nebude fungovat v operačních systémech které USB nepodporují (např. MS-DOS).

  4. Bezdrátové infračervené

    Myš komunikuje s počítačem pomocí externí jednotky připojené na některý klasický port. Nevýhodou je nutnost přímé viditelnosti mezi myší a přijímačem a také celkem vysoká spotřeba baterií u myši. Nevýhoda spotřeby se dá obejít nákupem myši, která má dobíjecí akumulátory.

  5. Bezdrátové rádiové

    Zřetelná výhoda oproti infračerveným myším je v tom, že není nutná přímá viditelnost mezi myší a přijímací jednotkou a má vysoký dosah, až několik metrů. Přijímač se připojuje na některý ze standardních portů.

    Bezdrátová myš

Technologie snímání pohybu:

  1. Mechanická

    Myš má ve své mechanice pogumovanou kuličku, dva válečky umístěny v úhlu 90 stupňů a fotosenzory. Kulička se dotýká obou válečků a při pohybu myši se kulička pootočí a tím dojde k otočení obou válečků. Fotosenzory zaznamenají pohyb válečků a čip myši vypočítá vzdálenost a rychlost jakou jsme s myší pohnuli. Tato technologie má bohužel řadu nevýhod, může dojít k zašpinění kuličky a válečků prachem a tím dochází k trhanému pohybu myši, dále dochází k mechanickému opotřebení, atd… Tento princip snímání má také poměrně malou rozlišovací schopnost, přibližně kolem 800 dpi.

    Mechanické snímání pohybu
  2. Optická

    Pohyb je snímán optickým snímačem, který sleduje povrch pod tělem myši a vyhodnocuje aktuální polohu. Oproti mechanickým myším má optická technologie řadu výhod. Myš je téměř imunní na prach a nečistoty, nedochází ke zhoršení pohybu znečištěním, protože kromě tlačítek neobsahuje žádné mechanické součásti. Dále je přesnější, povrch může být snímán podle kvality použitého senzoru i několika tisíckrát za sekundu. Jediná možná nevýhoda je spojena s optickým snímáním – myš vůbec nefunguje na lesklém povrchu jako je sklo, zrcadlo, kde nelze dobře rozpoznávat změny polohy. Nejlepší je tedy používat optickou myš na textilní podložce nebo plastové podložce s obrázkem.

    Optické snímání pohybu

Trackball

TrackBall je vlastně obrácená myš. Jde o to, že s ním nepohybujeme po stole, ale otáčíme kuličkou, která je umístěna oproti myši navrchu a tím určujeme pozici kurzoru jako v případě obyčejné myši. Díky tomu je jasné, že se nepoužívá optická technologie, ale protoe se kuličkou nejezdí po zaprášeném stole, tak to vlastně tolik nevadí. Stejně jako myš má na boku tlačítka, která slouží k obyčejným kliknutím. Toto polohovací zařízení bylo původně určeno pro přenosná zařízení, některá ho měla přímo integrovaný v těle přístroje. Kromě přenosných počítačů se dnes využívá hlavně tam, kde není dostatek místa pro klasickou myš a nebo je TrackBall používán jako doplněk i když obyčejnou myš vlastníme. Někteří lidé ho preferují, protože s ním dosahují vyšší přesnosti než s myší.

Trackball